Homér 2006

ČERNÝ HOMÉR, KOČIČÍ MLHOVINA A BÍLÁ MYŠ
rozhovor Luboše Vlacha s Homérem

Ty jsi, Homére, drsnej ANTIMLÁDEK, on udělal 500 písni, Ty jsi zapsal 500 básní, ale ty jsou v Tvém pojetí taky vždy už písněmi. Ivan Mládek je kryptický punker a Ty, Homére, jsi kryptický Mládek; rozdíl mezi vámi je akorát ten, že on pracuje pro policii superNovy, kdežto Ty jsi subvezní špionážní vysílačka:

„007 zdvihl hlavu
Pohlédl do temně čedičových očí
Co asi může čekat od gaunera?!
Musí si prohlédnout jeho rolls
a instalovat do něj Homéra.
Od té chvíle
bude vysilač Homér
ve styku s přijímačem
v Bondově autě.
Bond vši silou zarazil vlnu děsivé imaginace
a zaposlouchal se.“

I. Fleming: Goldfinger


„Není cesty té, co vede zpět, roztrhla se mračna s hřebíky,
každej tuší, že už mlčí svět, jen HOMÉR zpívá –
v žaludku už místo nezbývá, po talíři cinkají špendlíky,
šťastnej ten, co mlčky nevnímá, jen Homér zpívá,
jen Homér zpívá, hlasitě zpívá&ldquo

Čočka: Černá myš

Černá myš je další z Tvých zhudebněných básní. Je to kulminační pecka posledního alba Čočky. Proč ten text Idioti nechtěli? Co pro Tebe znamená zhudebňování Tvých textů? Pro koho ještě textaříš?

Idioti ten text zamítli. Ale Idioti nejsou jediní, kdo zhudebňuje mé strofy, těch kapel je víc, Mário se Záděrou, The Outsiders, Pařez, Čočka se chystá zhudebnit další tři mé texty …

A Atomová mihule zhudebnila Tvůj text a Psychometr …

Psychometr bych vynechal. Z toho beru jen ELEKTŘINU.

No „Elektřina“ je kruťácká. Podle mého mínění je v té písni lyrickou zkratkou vyjádřeno prakticky totéž, na co Kesey potřeboval tři sta stran … Beatnici se utíkali do bláznovství jako do azylu a elektrošoková terapie byla jejich vlajkovým tématem.

Když ve středověku upalovali heretiky, tak jim nasazovali bláznovskou čepici …

Patrně se tím mělo světu sdělovat, že dotyčná osoba je bláznivou, má odlišný názor, než je ten stávající politický. To se shoduje s mnohem „modernějším“ pojetím blázna, který je definován jako člověk sociálně neadaptivní. Ve fašistickém státě je disident bláznem nutně; nechová se jako ostatní.

S bláznem bylo zacházeno vždy špatně. Mne už mnoho lidi označilo za blázna. Tady si to myslí všichni.

Jak to snášíš?

NORMÁLNĚ. Kočkám jsou přece připisovány magické a démonické schopnosti.

Ty jsou ovšem připisovány (právem) i bláznům.

No, ale jak si pak vysvětlíš mou báseň –

A jako dítě
Chtěl jsem prej bejt kat
Takový je třeba oddělat
Anebo v nenávisti míti
A moji kočce oči svítí …

Ty jsi, jako dítě, chtěl býti katem?

To je pravda, jako chce v dětství někdo být pilotem nebo kosmonautem, tak já si v osmi letech přál býti katem.

Aby ses mohl oddělat?

V pamětech kata Mydláře jsem četl o tom, jak vysvětloval novému pacholku, že je vykonavatelem spravedlnosti.

Běžně chybí diference, mezi tím, kdy člověk bláznem opravdu (organicky?) je, a kdy se tak „Jen“ chová, byť třeba jen v nějakém speciálním ohledu. Např. může mít pocit, že by měl (mohl) spasit svět, nastolit spravedlnost. A teď – kdo si osobuje nárok soudit jeho způsobilost? Není pak taková osoba obdobou napravovatele? Zde totiž nejsou respektována osobni specifika a každý projev nonkonformity je automaticky v podezření z úchylky, hereze, patologie, „pomýleni“. Zjišťovat důvody osobních zvláštností není populární. Politicko/farmaceutická lobby preferuje „chemickou nápravu“.

Mne to netraumatizuje.

Panuje obecná hrůza a strach z odlišností. Panuje strach ze svobody a NOVÉHO. Kočka má oproti člověku tu výhodu, že je kočkou a bláznivostjí netankuje.

Protože je to kočka.

Koťátko není servilní poskok, nesráží kufry, nesalutuje, jen si hraje.

Krásný, krásný, chlupatice chlupatý …

Ty (něco) vy/MŇOUKNOU jen pokud opravdu chtějí, a chcou (chčiji) kde se jim libí, ale jsou to (většinou) velmi čistotné a náramně citlivé bytosti. Třeba naše MODRAČKA, ta by to venku neprovedla ani omylem. Když to na ni přijde v plenéru, tak hajdy rychle peláši domů a rovnou na záchodovou misku, pak teprve jde pokračovat ve výzkumu terénu. Všiml jsem si, že naše vzájemná komunikace prokazuje tendenci k cirkulaci kolem témat psychopatologií a koček. Tak, abych to spojil – jestlipak víš o tom, že byla formulována, popsána a definována fobie (úzkostná obava) z koček: AILUROPHOBIA?

To mi neříkáš nic nového, o tom vím. Tuhle diagnózu měli takoví pánové jako Hitler, Stalin, Musolini, Napoleon, Attila,. Nero, Alexandr Veliký. Čingischán.

Tito krvaví psi maji z micinek úzkostné stavy?! Mají úzkost z (kočičí) krásy a z hudby (které říkají „taháni koček za ocas“); Šostakovič (ve svých Pamětech) podotýká, že pro Stalina všechny krásy neznamenaly vůbec nic, že „Stalin hudbu nenáviděl a bál se ji“; Šostakovič vysvětluje i důvod jeho a Leninovy nechuti k hudbě: hudba diktátory skličuje a „vzbuzuje“ v nich zmatek. Asi jim v takových chvílích hrozí hrozné poznáni, že říši ducha si podrobit nemohou. A kočky? Ty jsou též vyjádřením jejich nepřiznaných obav. Máme vůbec nějakou šanci se z oněch psychopatologii vymotat?

To já si Pettinku rád hladím. Kočka je … já pro to nemám slov.

Zmiňované lumpy děsila představa svobodného tvora, byť šlo o číču. Taková krásná mladá kočka se nenechá zotročit, ale můžeš ji milovat a to úžasné je. Velcí diktátoři (vesměs nevysokého vzrůstu) mají zákonitě veliké strachy. Z čeho máš strach Ty?

Z abstinenčního syndromu … A nějaký další (nepřiznaný) strach? Ze psů, z těch krvavejch psů –

– Stalinů, Hitlerů atd.?

Děsí mě, že by mi někdo chtěl zakazovat něco co dělám nebo dělat chci.

Kdo chce nad sebou hůl, Stalina si najde. Oni ti zabijáčti hegemoni jsou nafedrovani psychopatologiemi od hlavy po paty. Známé je i jejich „patologické lhářství“. Jeden z průvodních projevů mocenské deviace je PSEUDOLIGIA FANTASTICA (česky „chvástáni“).

Někdy lžu sám sobě …

Možná, že ani jiný druh lži není možný (proveditelný). Ale, na druhou stranu, lze si nalhávat, že si mohu něco nalhávat? Těžko obelstít sám sebe …

Teď právě otevírají v hospodě …

„Tvým“ patologickým lhaním je, že pro kočičinu nemáš slov? A co Tvé „Kočičí zlato“ (= Homérovy básně o kočkách)?

Dneska má svátek kočička Sára
Prosím Tě Hospodine
Ať neskonči jako my - na márách
Kulkou nebo plynem …

Přeji vše nejlepši kočičce Sáře
Snad svátek neobreči
Hvězdu na kožišku ji neodpáře ani ten nejlepši krejčí
Překročím Jordán a najdu tam Sáru

A její malé kotě
Popravčí táhneme za sebou káru
Já mám strach Sáro o tě

Dnes měla svátek kočička Sára
Díky Ti Hospodine
Nějakej debil ji přej rozpárá
Stejně všichni zhynem

A tak to je … Homére, rozdíl mezi Tebou a krvavým psem je ten, že Ty máš strach o kočenku a krvavěj pes z ní … Aktuální pedagog Knížák svého času (r. 1965–66) psal, že člověka čeká nalezení jiné oblasti (než matematické) posuzovacich parametrů a navrhoval výuku hlazeni kočičí srsti. On má vyloženě pedagogické geny. Tehdy ještě nenavrhoval krysy. Co navrhuješ Ty?

Já navrhuji dvě piva.

Ale, abys pak zase něco nevymňoukl, jako po nedávném koncertu Idiotů v Yachtu, kde jsi měl potřebu rozrážet si lebku.

Kočky – koťata – kocouři
Nesměji očka zamhouřit
Vždyť maji hrát Idioti
To jsou prej správný koko-ti

Bylo tam … kluzko, víš co., napiš, že když vystupuje Homér, tak má až potřebu lebku si drtit. Měli mě za pankáče. ( …)

Idioti jsou skvělí, diví až jurodiví. Víš o tom, že v ruštině slovo IDIOT charakterizuje mírného, laskavého, důvěřivého člověka, příliš dobrého, než aby dokázal chápat brutalitu tohoto světa? Nynější doba je dobou expertů, tzv. technoidiotů. Ale to už se nás dvou tolik netýká, my dva máme JINAČÍ problém, než že nejsme technoidioty. To totiž už není náš problém, protože on to ve skutečnosti není žádný problém, ono to tak je … Ale SLOVANY údajně čeká slavná éra. Tím spíš, že mají SLOVO ve jménu (POČÁTKU). Ruský jurodivý je NĚKDO JINÝ než americký krejzy freak. Slovanský JURODIVÝ je fenoménem národní zvláštnosti, je to „blázen boží“, opak konvence, anarchista z vyšší vůle; kdežto americký šílenec je sociální živloid beroucí osobní šílenství jako útočiště před šílenstvím obecným. Jednotícím motivem obou je svoboda, blázen je šašek a tomu je tolerována i nepohodlná pravda … a pravdou je, že BLÁZINEC je nám v patách …

Kalendář akcí

M T W T F S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 

Nejbližší akce