Bandy česnekový – jajn

(Tranzit Of Garlic – An Alternative Music Taxonomy)

Tajemné, nezbadatelné jsou velké širé sprosté lány pop kultury. Ale i v nich zanechává česnek svou charakteristickou stopu → kadidlo → kult → mixpult … Je jasný, že hlas česnekem jasní. Odhleňuje dokonce i zaneřáděný pop, to je hned (in head) jasný. Mnohé léky jsou totiž na nemoci, ale (ref.: s česnekem je tomu jinak, ten je na zdraví …) Hudba léčí.

What genre is Garlic? ♪ ♫ New Out Hop ♫ ♪ ?? Freakfunk’n’roll česnek je – hraniční linií popu. Je to ten nejuniversálnější výpěstek světového náboženství. Chvalozpěv pěstěný po celém globu. Není to až tak překvapivé – garlic je idiomem lůna, starou vestou v(-ze-)stupu, garlic sauce je slangovým pojmenováním poševního sekretu pohlavně vzrušené ženy (I stane se potom, že vyleji ducha svého na všeliké tělo …); v taneční (zejména rave) scenéryji se idiom garlic ujal koncem (pánevním) devadesátých let (mj. se vztahoval na odér trsajících těl.) Posléze se tentýž termín zabydlel i v dalších významových rovinách; pojmenovává hudbu mišungu různých logických typů (mutantní bpm dance fúze industrial/house v ambientním dressingu). Lze ho tedy bez nadsázky považovat za příčný a odůvodněle se domnívat, že zbytněl v samostatnou stylovou kategorii.

Pro každý případ nezaškodí za/ostřit z úhlu jiného; testovat již otestované, tzn. odhlédnout od jetých hledisek tzv. ohledu, podívat se ušimapřehodnotit všechny hodnoty. Nietzscheho příměr hudby k rostlinné kultuře navádí k průzkumu půdy a prostředí z níž vyrůstá a vede až k zpochybnění zavedených a zavádějících, konvenčních taxonomií (jak botanických, tak hudebních); je záhodno pokusně použít místo kritérií tvarových např. parametry čichové, či rovnou chuťové …

(Nu, ono k remixu různých logických typů ani nedojít nemůže! Ohledání rockové hudby není pokleslým bul/war no/vinařením, nýbrž poctivou fuškou antropologických pavěd.) Jsem kandidát dead.

nabírej si ušima
na co ti hrdlo a hlasivky stačí
česnek čípek čip
jíš-li již to o co tu kráčí
stačí drtičku stlačit
co více si můžeš příst?!

Hudebních spřežení česnekových je mnoho, písňových adorací (a spílání) jsou sta, zde tedy jen vkusně kuse a dobré chutnání. Tato strava se nepře-jí … ať je to ten nebo ten, třeba tenhle ten:

Garlic

jsou britským těl-esem hudebním, pars pro toto (a následně pak písknout buli … všechny za všechny), ať jedinečnost jediná řácky za/síří a zžhne aromaticky melodickou vegetací česnekovou k tanci und poslechu. Garlic, zpočátku trio, později sextet (do-)jímá nezapomenutelnými písněmi Our generation či Doorstop nominees (Prší prší jen se leje …) z LP debutu The murky world of seats (2002) a neméně songem Kathleen & Marie z druhého alba Jam Sabbatical (2003.) Skupinu založil Mike Wyzgowski, ten ten Česnek jak zasadil, tak i vypěstoval. Zprvu komponoval písně pro klávesy a dával si do časopisů inzerát, že hledá do kapely zpěváka a kytaristu, většina konkursů však dopadla nevalně. Wyzgowski, který už měl za sebou práci s Trickim a Paulem Oakenfoldem, vyřešil situaci tím, že se ujal i sólového zpěvu, což rozhodně nebylo na škodu věci; „jedinečné a výrazné; blázním nadšením“ píše jeden z recenzentů („Pokud žiješ v jeskyni, kterou jsi posledních 10 let neopustil a nevíš co je dlažba, tak ta kapela je pro tebe, jinak provaz …“) Ačkoli od vydání LP Murky … uběhla dekáda, toto album se drží mimo čas i nadále v prostoru. (Pokud bych měl hledat nějaký český ekvivalent bandu či bandy hudební stejné krevní skupiny, tak snad Houpací koně; samozřejmě když srovnávám něco s něčím jiným, je to jiné!)  …předností britské kapely Garlic je jedinečný žánrový holubník, leader je „hlasové dvojče Lou Reeda“ (taky je jeho alt přirovnáván k hlasu Neila Youngha, ale to se teda nedá, Young je je jiný.) Co Garlic dělají velmi dobře, je death-love horror-humor, (dle NME jde o pop-trance); fuzzy subtilní, důmyslná hudba luhovaná v lo-fi soundu, nedělám si srandu …

01_garlic

Great Garlic Girls (GGG)

Zde je teplotní ekvilibrium vychylováno zjevně bizarním způsobem. Great Garlic Girls je kontroverzní norská konceptuální legrační skupina, která provokuje od roku 1992. „… imponeres nok en gang av presisjonen i mimikk og bevegelser, av farten og trokket …„ zapomeň na obnošený vesty … show trans/travesty, každopádně přinejmenším High Energy je nádherná píseň, fááákt pecka! „Show med kulturhus: Great Garlic Girls loser publikum gjennom eit halsbrekkande og familievennleg show kor humor og latter er i fokus! This article about , gay, bisexual or transgender topics is a stub.“ Není to příliš obšírné? High energy!!! Tak se jmenovalo show z roku 2003. And the story goes on! Vře to zde, ba řve, až práská dveřmi … Velký česnekový holky je velký eurovizní švindl, Mc Leren by, kdyby už punk nebyl mrtev, valil oči … (Norwegian drag act The Great Garlic Girls performs as Lulu, Bucks Fizz, Gina G, Sandie Shaw, Brotherhood of Man, Cliff Richard, Katrina & The Waves, New Seekers)

02_ggg

Super Garlic vs Funky Onion

USA projekt Super Garlic vs. Funky Onion (Anthony Iozzo) funguje od r. 2008, první album Energize your Appetite vyšlo až v půli roku 2011 a kdo má apetit na kompaktní beat směs funk, hip-hop, house a downbeat electroniky, ten si smlsne. Následujícící album Supernatural vychází koncem téhož roku, třetí fošna Adventurous (2012) nabízí podobně znamenitou delikatesu. Super funky Garlic … „Expand your traditions and continue to adventure for the sake of mankind …“ komentuje tahoun kapely Anthony Iozzo vydání čtvrtého alba Nomadic Lover (vyšlo na sklonku roku 2013).

03_super_garlic

kmitočty vlní se jak zmije
nevím kolikátá bije
když naslouchám zpěvům těch plodin
ztrácím ponětí kolik je hodin

kdo neslyší musí pocítit
nedá se svítit
main Gott
mám to na jazyku
zázračný piškot

Extra Garlic

prolíná house ambient, osmdesátkový electronic; v roce 2012 album Root Cause. Chill, dub, power pop s abientním industriálem. Avizované nové album Haggard Visions of Joy se sice neobjevilo, následně však byla uveřejněna nahrávka Extra Garlic –Fly By Synths Vol. 1 (beat tape) a v r. 2014 remix DJ Slice.

The Garlic Kings

provozují ruský celtic folkpunk (čti pub) z Petrohradu/Leningradu/Stalingradu, či jak se to tam právě jmenuje. Garlic Kings úřadují od r. 2009, debutovali albem Z baltických břehů (2011), druhá fošna Garlic Kings – Yo-ho-ho Motherfuckers vychadla o silvestru 2012, rozjuchaný konec; humor (decentní až cynický) je královskou valutou … Není nutné připomínat, že Russian Red je vyhledávaná botanická odr/úda, nesporně velmi kvalitní druh česneku. Tato ruská ruda je v zemi, kde včera znamená na věčný časy, stálým inspiračním zdrojem inženýrským. Podrobněji viz stať S(o)vět česnek náš vzor … vzdor vzdoru (Dno # 21, 2014), zde jen krátce … něco málo toho odoru.

04_garlic_kings

Garlic Brothers

estonský mutant disco/hiphopu, úchvatní jsou, čím dál lepší, hebší … čpavější, he-pšííík!!!? …! … že je disco tou nejdiskreditovanější odnoží dancing podrážky vůbec nevadí, neboť se sem-tam hodit tělem hodí …

Garlic Brothers je rovněž rockabilly trio z USA. Česnekových kapel, tedy skupin které ho mají v názvu je mnoho, občas to až přestává být přehledné, snadno pobloudit, viz hned několik krajíců s názvem Garlic Bread; zde déle dva z nich …

Garlic Bread

z USA je ulítlý freak electro, cirkulární tok niterné akustiky … dlabanec k pohledání, alba Moan a Suck!

05_garlic_bread

… zatímco irská skýva …

Garlic Bread

hudební skupina se sídlem v Lyonu (Francie) … připojte se k nám v teplé atmosféře, a vychutnejte si směs irské tradiční hudby v originální transkripci – celkem pět alb … hudba hezká, milá, přívětivá … mohu i přitvrdit; s akcentem na česnek, metodou novorozenecko–postseniorskou řečeno struk/čně → CD = "Garlic Bread" + "Concert de l'Hostel Dieu" - "Carolan's Dream" ⊕ "Tell it unto me" ⊗ "A four wheeled bike"

✂ ✂ ✂

Punk is back – Garlic is not dead. Tzn. buch buch punk česnek aneb Bůh (opět) ochraňuj královnu.

… fuck … je pak divu, že je česnek vítaným soustem (nejen) anglosaského anarcho punche?

eat garlic or die
úúú/brousku stři se
ještě není všem dnům konce
sejdeme se na Ladronce
tohle je česneková mise
punková bomba na míse
tik ťak tik ťak takt
hrnečku vrň!

Jelikož vztah punku k česneku je ne/smírně rozpínavý (vesmírný!) … tentokrát NE; hrozilo by rozlétnutí počítačky do které to zapisuji, takže lituji, NO FUTURE! Time bomb garlic, ti tik tak … „fuck jó!“, co bys česnekem dohodil (a zbytek se vrátil s doručenkou); dohledej se sám. Victory For Garlic od Submission Hold, stohy alb Garlic Boys, Garlic Frog Diet, Super White Garlic, Czesnak, samé šňupce šrumce eňo ňuňo sypačky … svižný švihlý řízný, jen do toho řízni …

pogo mimo dobro a zlo
strana vesmírného poskoku
časoprostorového tance
kde přou se dva
v mezi bezmezného
žalovaný se odvolá … la la la
pějmě česnek dokola
okolo stola la la la …
pějmě píseň krásnou
nad níž se tají dech
garlic not dead

Když už přišly na přetřes taxonomie, tak co se týče beatu, ten s odstupem let bývá jiným než za kterého se vydával, např. mnoho povyku kolem grunge je mi dnes zcela zastíněno významem crossoveru, to byl tyglík kde to vřelo (hardcore, hip hop, fuzzy, pot, Beastie Boys apod.) … esem křížovým raného crossoveru jsou nepochybně:

Garlic Boys

je cross patristika, kvartet z Osaky, kmotři několika generací japan undergroundu, h/c novátoři a každopádně ostrá jízda. Síří si to od pětaosmdesátého roku minulého tisíciletí a mají se dosud k světu – hrají často a jejich show jsou pořád našlapaný, hrají s chutí, zřejmě je to baví, jejich loňský tour list byl hustý, ale je fakt, že od nového křesťanského tisíciletí dost nekřesťansky sází na recyklaci (album Recycle z roku 2002 předcházely probírky Golden Hits, 2000 a Death Match, 2001) a vzhledem k tomu, že se nové písně od EP Gekijyo, 2008 neobjevují, nezbude než se vracet k těm již dříve nadrceným. V této chvíli lze považovat za symbolickou tečku CD Tribute to Garlic Boys – což je všehoschopná výbušnina jednadvaceti pokolení smeček česnekových, mj. Pelican atd. atp. Začal jsem od konce, avšak je dobré vědět kde počít (pocit). Zpět se ještě bezohledně ohlédnu přes těch pětadvacet fošen diskografie Garlic Boys. Od roku 1985 kdy počali, k jejich prostředkům, konec již znáš … v pětaosmdesátém zbouchli demo/bránu treš, freš dema Garlic BomberGarlic Boys. Výběr z tohoto materiálu obsahuje jejich první EP Ninniku Night z roku 1988, což je ortodoxní punk, který v následujících úúú/letech tak úspěšně zfúzovali s thrash metalem. Úspěšnému albu Psycho Thrash (z roku 1991) ještě dominuje thrash. Na následujícím LP Alchemy best 1992, zvuk ještě přiostřil a ztemněl. Alchemy je, jak signalizuje již název, předzvěstí hledání (a posléze i nalézání) originálního výrazu. Tato deska otevřela nejkreativnější pětiletku Garlic Boys (1992 – 1997) reprezentovanou skvělou pěticí alb na nichž je generován novátorský, pro Garlic Boys specifický, zvuk, který se vinul ze zárodečné thrash punk fúze a který gradoval v konzistentní metažánrovou psychedelii geniální fošny Declaration of Narcissism, 1993. Některé sem vlisované písně jsou vyloženě halucinogenní, některé legrační, další konejšivé, zatímco jiné surové jak tajfun. I další opusy Hustle 1995 a Bin Bin Jiro 1996 nabízí velmi slušný materiál, ač již ne tak překvapivý. Na Poem 1996 a Love 1996 zvuk hutní a stabilizujeje se na standardnější heavy zvukový elixír. Kapela je ve výborné formě, hojně koncertuje, vyráží na turné s D.R.I. a Exodus, hraje v Evropě i USA na společných akcích s kapelami HC/cross formátu jako NOFX, Sick Of It All, All You Can Eat, Madball , Youth Brigade, Propagandhi , Hi-Standard , Lagwagon , Face to Face , Strung Out , Gas Huffer, The Offspring. V roce 2000 kooperují s kapelou Die Ärzte a vydávají poppun(k) deklové album Love and Mushroom Cut. Do prčic, to snad ne …?!, co to má být? Love and Mushroom Cut šokuje vyšumělostí a unylostí deklasovaného popu. Si dělají šoufky, ne?! Živě jsou Garlic Boys pořád dynamičtí, razantní a přesvědčiví, ale autorský pramen jako by vyschnul. CD Roman 2001 sice hezky utváří trilogii s PoemLove, ale jinak je nové tisíciletí ve znamení již zmíněné recyklace, série výběrů a živých, krásně zabalených, záznamů; i tak jsou to skvělí česneci. Garlic Boys je nepochybně příkladná úderka vzorných důchodců. Nic nového pod sluncem, jen ono … Garlic Boys jsou však i v r. 2013 opět na scéně – Sakai City – téměř permanentně, nemohou se zřejmě česneku nabažit, asi je to baví; čímž rozhodně nechci říci, že by desky Ten 2004, Gunjyo 2006, Gekijyo 2008, Live 2006 – 2007, Jitsuroku 2008, Sairoku Best 2011 nestály za to …

06_garlic_boys

Garlic Frog Diet

ostřílené francouzské hácéčko, jedna z předních kapel Lyonské šavle hardcore scény 1992 až 2000. Debutní minialbum Smells Like Yeti si na vlastní d.i.y. značce Rotation Sound Label vydali v jednadevadesátém roce; v letech 1992 … 1997 (údajně) jeli „pětileté tour“, hráli na společných koncertech s Helmet, Love Battery, Fredem Frithem, Addicts, Burning Heads aj. Během těchto let vydali další epes épéčka Fly To Hell 1993; 12 Killer Tunes 1994 a  Girls just hate Garlic, Boys don't! na zn. Lollipop Records splity s Drive Blind, 1993; se Samiam Ping Pong Gods, 1996; se Shaggy Hound, 1997; písně Garlic Frog Diet jsou rovněž na mnoha kompilačkách, mj. na legendárním Tribute to Die Kreuzen. Jejich někdejší slávu (a kvalitu!) připomněla v roce 2010 retrospektivní CD A Decade Of Dumbitude.

06_garlic_frog

Czosnek

je brus jak zbrusu onen freš pokrm nepomíjející polské hardcore ortodoxní; zespól powstał w 1997 roku w Bytomiu. Tento punk punč česnekový je natolik ostrý, že tě hravě zřeže na maděru, rozvibruje boltce, na ušní bubínky nalepí dvě šlapky, roztřepí ti mysl a dokonale kopne do prdele, roztřepotá podlahu, stěny i strop, projde zdí … a pokud si dáš nášup, tak jsi náš. Czosnek vychází na svižném labu Nikt Nic Nie Wie (pro sichr sichrhajsku je dobré leckdy nevědět) – Sometimes, CD/LP 2009; je našláplý h/c typu Nausea, Dead Kennedys s nois zálivkou a kritickými texty, druhé album Nielegalna pornografia z wykorzystaniem dzieci, zwierząt i roślin je z roku 2002, také bytelné CD Maras 2004 je v téže tradici …

Super White Garlic

italské punk trio , LP desky Season Of Bad Luck 2012 a Bring It Back Your God Sucks 2013. V roce 2014 album Simon Goes to College; ještě předtím jeden živák a mezitím dvě splitka.

08_white_garlic

Garlic Blues

Ve třicátých letech hrála v USA poměrně populární černošská kapela Garlic Blues. Proslavila se zejména písní Million Dollar Secret. Helen Humes, zpěvačce Garlic Blues, bylo, v době kdy ji nahrála – 1927, čtrnáct let  … mmm-mmm-grrrreat! dál zní i co již zdánlivě doznělo, tobě se to ještě nikdy nestalo?

JEDNÍM VRZEM

česnekové O(-PE-)RACE,
k odpočinku i do práce
do Ruska či do Afriky,
svět je malý, česnek veliký,
refrém riff frenetický,
nebeské vůně pln,
vzdoruje i systémům
jedniček a nul,
jsou to zpěvy rozpustilý,
ze všeho si střílí,
s česnekem hiphop skvělý,
bez něho v prdeli
porod dí česnekový hymen
sic zhynem
je to meta katarze
i tak lze

Garlic Brown

Tento jihoafrický rap česnek aka Brasse Vannie Kaap, aka (BVK), aka Knoffel Bruin aka Juda, aka Vulgar Tongue chrlí afrikánský beaty, je jedním z nejdokonalejších hip hop dirigentů v Jižní Africe. Je bývalým členem Brasse Vannie Kaap. Poté, co opustil skupinu, česnek Brown často spolupracoval s Cape Flats MCs, hostoval v Die Antwoord, účinkuje s League Of Shadows; letos (2013), produkoval CD Baby Shel vs. Garlic Brown – Impeccable Intellectual Rez Electric Music. Garlic Brown v tom není sám. Rusko je z Jihoafrické rep.(-uú) coby česnekem dohodil, není tedy divu, že i tam operuje hnutí odoru (odporu)

píseň živá odjakživa
budiž ti stíha
lehká …
svou tká osnovu
znovu a znovu
ou ou
voňavou
česnek hude hudbu

Co na jazyku, to na srdci, proti proudu soundu, řečištěm věru širokým↓

do kopce už voda teče,
proti proudu tě vleče,
budiž ti vůně lehká,
nechť jen tak těká
česnek je Mekka
mana
symbol
pánbú s náma

Garlic Sisters

nizozemskomimozemské dívčí trio – Niki Romijn, Hella Koffeman a Winanda van Vlie znepokojují nádhernými krkolomnými vokálními ex/hibicemi upomínajícími Andrews Sisters a The Supremes. Show tří jedinečných okouzlujících hlasových barev – doo wop, world music, jazz, muzikál a pop v jedinečném česnekovém CD.

09_garlic_sisters

GaRLiC DoLLS

je specifický punkfu(n)k z Compostely; albumek Azucar y Sal. (2010)

Sounds like garlic&thinspů… česneková galaxie, moře česneků a když říkám, že česnek je teorií všeho – míním tím nejen metafyzicko-psychologický kód, ale (jak se snažím demonstrovat touto statí) i encyklopedii hudebních forem pop music; např.

Garlicks

je lucemburská jazzová skupina. Debutovala v roce 1991; pod názvem Garlicks Jazzquartet, vydala album Mosaimo 2003, ale známá je zejména svým albem Mutant Standarts 2004, jehož název je výmluvný a pro česnekovou hudbu charakteristický … Jazzfood – v mnoha ohledech je hudba analogická s jídlem.

10_garlic_sisters

Garlic & Moonshine

klasický řepácký country band emerický sympatický, z Bostonu, hrají společně od roku 2009, v roce 2010 vydali album In Waves, místy introspektivní folkcountry ambient, alt country s lahodným, infekčně groovy, zpěvem.

Knoblauch Klezmer Band

Berlínská hudební skupina hrající tradiční taneční klezmer. Česneková hudba. Klezmer music provozuje i hudební soubor Garlic & Onions, Boston, Maine, USA.

Podobně jako existují česnekové bandy, existují i labely s česnekem za jménem. Namátkou mexický Happy Garlic Records, ruský Garlic Sound Records, bulharský Chesn Records, jugoslávský Češnjak Records, či pirátský Garlic Pirate Records … (od komorních souborů Hyperčesnečka, přes funkční funk hip – punk garlic existence … bez zpáteční letenky.)

Sounding Dome Sauna Garlic – audiosauna

Takhle zní česnek! Česnek laboratoř – sauna sound senzace. Umělci Shawn Decker a Jan Erik Andersson (povoláním architekt), v areálu muzea finského Turku, postavili česnekovou budovu, kde jsou generovány zvuky horka, vlkosti, dechu, šepotu, funk funění apod. Badatelský koncept zkoumá politicky žhavá hygiena, tématiku očisty a podoby zvuku, psychosomatické medicíny, umění, folklóru, tradiční kultury, náboženství, popu aj.

10_garlic_sauna

A tak dál … svůj česnek odhazuji v dál … česnek nabývá kosmických rozměrů. Hurá!!!

✂ ✂ ✂

Babylónský česnek aneb

Knoflooksauce

supermistrovská aioli česnečka z Nídrlandu, zcela neuvěřitelný fenomenální projekt, šílené družstvo šikovných pirátských gurmánů si, čéče … si česnekovým konglomerátem vinyly češe, invenčně zahrává si s metráky vinylové pryže v interakci s všelijakým elektronickým nádobím ji porcuje, na copiright samosebou dlabe zvysoka a dobře dělá; tento pramen kreativity vytryskl roku 2006 a plynule přechází v mohutné řečiště work in progress hudebního veletoku; žánrový rejstřík neomezený, anticopyright programový, kompozice klasické i fantaskní, hudba pro opravdové labužníky … ta/pes na síťovce thenewworck – Nieuwe Werck je čistá hudba vášeň, žádné cenové machinace, netlabels, programový anticopyright. Show more! (Esejista Geoffrey O'Brien soudí, že mixtape je v současnosti nejrozšířnější uměleckou formu. Mnozí zvukoví míšenci věří, že pečlivým výběrem a opracováním skladeb v mixu (a la fraktálová teorie), může být vytvořen umělecký artefakt vyšší úrovně než je prostý součet jeho jednotlivých prvků; počet chemických prvků v česneku se blíží pěti stům, počet jejich kombinací se nespočitatelný a nevypočitatelný, podobně jako na talířích česnekových DJ (o samplerech, bicích automatech a stohu elektronického harampádí ani nemluvě); Duchampův koncept readymade zde pročívá renesanci v tranci a razanci.

11_garlic_connnection

Kalendář akcí

M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31